Musisz się zalogować aby
móc korzystać ze strony!

zamknij okno | przypomnienie hasła

Captcha

zamknij okno

List motywacyjny dla osoby bez doświadczenia zawodowego

  3,4/5 (4)

Autor: SmakPracy.pl, Data dodania: 2012-01-22 23:11:17

Polisa24 - ubezpieczenia NNW

osoba bez doświadczeniaJeżeli szukasz pomocy podczas pisania listu motywacyjnego i jesteś osobą bez doświadczenia zawodowego, to skorzystaj z zaprezentowanych niżej naszych porad. Każdy znajdzie dla siebie miejsce, wystarczy trochę cierpliwości i pozytywnego myślenia. Dla zwiększenia swoich szans podczas rekrutacji, zastosuj się do:

Twój życiorys oraz list motywacyjny muszą być napisane i przygotowane dokładnie pod dane stanowisko i pracodawcę. Pisanie bezosobowo, kserowanie dokumentów aplikacyjnych, czy też brak nazwy zakładu pracy w dokumentach świadczą o tym,  że poszukujesz stanowiska masowo i rozsyłasz papiery aplikacyjne gdzie się tylko da. Pracodawca nie będzie chciał spotkać się z pracownikiem, który poszukuje czegokolwiek, byle tylko pracować.

Nie używaj na początku sformułowań "Jestem osobą dążącą do sukcesu, pragnącą się samorealizować w zawodzie i chcącą, osiągnąć postawione sobie cele". Takie zdania są zbyt górnolotne, bezosobowe i zwiększy to prawdopodobieństwo, że zostaniesz odebrany jako "człowiek" idący "po trupach do celu" i nie potrafiący spełnić zasad współpracy w tzw. "zespołach". Poza tym może dać to odczucie Twojej desperacji w znalezieniu pracy, a rekruter poszukuje specjalistów, a nie desperatów.

List motywacyjny powinien zawierać informacje dlaczego, aplikujesz do tej właśnie firmy, czemu interesuje ciebie dane stanowisko oraz jaką korzyść osiągnie pracodawca, jeżeli zatrudni twoją osobę. Zanim jednak rozpoczniesz pisać list do wymarzonego pracodawcy musisz przestrzegać reguł, które sprawią, że prezentacja twojej osoby będzie właściwa. Zawsze pamiętaj o:

  • Dane personalne twojej osoby (imię, nazwisko, adres, tel), lewy górny róg strony;
  • W pierwszym zdaniu listu poinformuj rekrutera, na jakie ogłoszenie odpowiadasz i gdzie je zauważyłeś. Dodaj także odpowiedni numer referencyjny, jeżeli był podany w ogłoszeniu. Jest to ważne w przypadku korporacji, które jednocześnie prowadzą nabór na kilka stanowisk;
  • Zacznij od zwrotu grzecznościowego: Szanowna Pani/ Szanowny Panie. Jeżeli masz wątpliwości, jaka jest płeć twojego rozmówcy bezpieczniej będzie napisać Szanowni Państwo niż popełnić faux pas;
  • Krótkiej i zwięzłej formie, tekst nie dłuższy niż kartka A4, idealnie to 35%- 45% strony;
  • List nie powinien powielać informacji zawartych w twoim życiorysie;
  • List nie może stwarzać wrażenia korespondencji seryjnej wysyłanej do wielu pracodawców, musi być skierowany do konkretnego pracodawcy;
  • List powinien być w formie wydruku komputerowego, chyba, że pracodawca określił w ogłoszeniu o pracę, inną formę;

Ponieważ nie masz doświadczenia musisz więc wyróżnić się na tle innych kandydatów. Zrób bardzo dobre pierwsze wrażenie. Pracodawca oceni cię w pierwszych kilkunastu sekundach od poznania. Jeśli w tym czasie wzbudzisz w nim przekonanie, że jesteś odpowiednią osobą, to zatrudni cię nawet bez odpowiedniego przygotowania zawodowego. Perfekcyjnie przygotowany strój plus uśmiech i stanowczość, ale bez zarozumiałości. Stres i nerwy pozostaw w swoim domu, a na rozmowie bądź osobą komunikatywną, otwartą, ciepłą oraz (co bardzo ważne) kompetentną. Pokaż swój profesjonalizm i urok osobisty, a zdobędziesz wymarzone stanowisko oraz pracodawcę.

Pamiętaj o profesjonalnym przygotowaniu swojego CV!
Jak poprawnie napisać list motywacyjny na wymarzone stanowisko. Zdjęcie w CV?Jakie? Profesjonalne zdjęcie do Cv
Przewodnik - Gdzie i jak szukać pracy? oraz List motywacyjny - wskazówki dla popularnych zawodów.

Powodzenia! 

Podoba ci się ten post? Powiedz o tym innym:

Komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

`
Zamknij

Zapisz się do newslettera!

Ponad 140 klientów korzysta z usług w okresie promocji i rabatów!
Dlaczego nie masz do nich dołączyć?