Ryzyko, a praca

Wróć do spisu artykułów

Czy warto podejmować ryzyko w pracy? Odpowiedź może brzmieć i tak, i nie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Tutaj opiszemy tylko dwie sytuacje, które nakreślą ogólny obraz tej kwestii. 

Syt. 1:

Wiesz, że coś można zrobić lepiej, masz lepsze rozwiązanie, niż to stosowane do tej pory. Co zrobić? Oczywiście, możesz podzielić się z szefem swoimi spostrzeżeniami, ogólnie rzecz biorąc powinnien być wdzięczny, że chcesz usprawnić pracę i myślisz nad nowymi rozwiązaniami. Ale może się zdarzyć, że autorem rozwiąznia, które do tej pory funkcjonuje w firmie jest szef. Co wtedy? No właśnie - cała sztuka w tym, żeby porządnie przygotować się do takiej rozmowy. Co jeszcze ważniejsze, nie rzucać wśród współpracowników uwag typu: ja bym to zrobił lepiej, to (dotychczasowe rozwiązanie) jest źle przemyślane, itd. Co więc zrobić? Na początek warto pochwalić dotychczasowe rozwiązanie - skoro sprawdzało się do tej pory, nie mogło być aż takie złe... A następnie taktownie i delikatnie porozmawiać z szefem o jego udoskonaleniu. Jeśli okaże się, że szef zgodzi się na jego wprowadzenie, zapewne będzie patrzył na Ciebie przychylniejszym okiem. Oczywiście to nie powód by wpadać w dumę i zniechęcać do siebie pozostałych pracowników.

 

Syt. 2:

Negocjowanie warunków pracy. Często, szczególnie wśród młodych osób, istnieje taka tendencja: nie mam doświadczenia, więc biorę co dają. Nie jest to dobre nastawienie. Warto negocjować warunki pracy, oczywiście jeśli masz sporą wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie i potrafisz to udowodnić. Pracodawcy są przygotowani na to, że w czasie rozmowy będziesz negocjował warunki oferty. Jeśli jesteś dobrym kandydatem i nadajesz się do tej pracy - możesz, a nawet powinieneś negocjować warunki oferty. Zazwyczaj pracodawcy nie trzymają się sztywno podanych na początku warunków, więc śmiało można próbować - jeśli nie spróbujesz, nie dowiesz się ile mogłeś zyskać. Oczywiście nie chodzi tu o, niestety, coraz bardziej rozpowszechniąną postawę "skończyłem studia i mi się należy", ale o racjonalne negocjowanie warunków współpracy. 
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Konkursy na Facebook – jak...

23-10-2010

Co zrobić, żeby konkursy na Facebooku się udały - Jednym z najlepszych sposobów, żeby zaangażować internautów oraz wytw

W jakim terminie powinno...

22-03-2012

W jakim terminie powinno zostać wypłacone wynagrodzenie pracownikowi tymczasowemu? Zgodnie z art. 85 § 2 Kodeksu pracy –

WYNAGRODZENIE – JAK...

16-07-2010

Przyjęcie nowej oferty pracy jest bardzo trudnym krokiem w naszej karierze zawodowej. Aby dokonać prawidłowego wyboru musimy


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę