Relacje ze współpracownikami

Wróć do spisu artykułów

Większość zawodów i miejsc pracy jest nierozerwalnie związana z współpracą z innymi ludźmi. Jak ważne są relacje ze współpracownikami? Krótko mówiąc - bardzo ważne, a przynajmniej na tyle ważne, że warto o nie zadbać. Relacje ze współpracownikami wpływają na to jak czujesz się w miejscu pracy, jak chętnie spędzasz tam czas, ponadto mogą wpłynąć na efektywność Twojej pracy i realizowanych projektów, a także mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w firmie. 

W takim razie w jaki sposób można zadbać o przyjazne stosunki ze współpracownikami? Oto kilka przydatnych metod:

1. Nie izoluj się. W taki sposób na pewno nie znajdziesz sobie przyjaciół, a praca będzie dla Ciebie tylko koniecznością. Skorzystaj z współnego wyjścia na lunch, czy chociażby na zwykłą kawę - oczywiście, nie musisz tego robić codziennie, ale chociaż raz na jakiś czas - wtedy współpracownicy zobaczą, że jesteś cześcią ekipy. Nie lubisz rozmawiać z ludźmi albo jesteś z natury nieśmiały i masz z tym trudności? Na to również jest metoda! Doceń potęgę maili - nawet zwykłym mailem z pytaniem o samopoczucie możesz wywrzeć na współpracowniku pozytywne wrażenie.

2. Pomagaj! Jeśli widzisz, że współpracownik ma problem, z którym nie może sobie poradzić, obserwowanie całej sytuacji i myslenie jak dobrze Ty byś sobie poradził nie jest dobrym pomysłem. Nie czekaj aż ktoś poprosi Cię o pomoc. Jeśli widzisz, że jesteś w stanie pomóc lub wiesz jak coś rozwiązać, wyjdź z inicjatywą - na pewno zostanie to docenione.

3. Unikaj plotkowania i wtrącania się w nie swoje sprawy. Niestety, w wielu miejscach pracy na co dzień można usłyszeć plotki o znajomych, rodzinie, a nawet współpracownikach, których akurat nie ma w pobliżu. Zasada jest prosta - jeśli ktoś plotkuje o innych, plotkuje również o Tobie. Po co więc wdawać się w takie dyskusje? Nie bądź też zbyt wścibski - stosowne zainteresowanie jest jak najbardziej na miejscu, ale pytania o prywatne rzeczy już nie. Co więcej takie zachowanie może odepchnąć od Ciebie współpracowników. 

4. Bądź cierpliwy. Każdy człowiek ma swoje nawyki i przyzwyczajenia, które mogą nam nie do końca odpowiadać. Dotyczy to również Twoich współpracowników. Nie krytykuj ich na każdym kroku, bo to na pewno nie zjedna Ci ich sympatii. Bądź cierpliwy, a jeśli uważasz to za niezbędne delikatnie porozmawiaj na ten temat na osobności. I pamiętaj - każdy ma jakieś przyzwyczajenia, które mogą denerwować innych - Ty również.

To tylko kilka rad, z których możesz skorzystać. Jeśli do tej pory ze współpracownikami nie łączyły Cie najlepsze relacje, spróbuj się do nich zastosować, a niedługo zobaczysz efekty.
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Jak pracodawca czyta list...

24-07-2012

Jeżeli CV powinno być prezentacją kariery zawodowej, o tyle list motywacyjny powinien dostarczać osobie rekrutującej dodatk

Temperatura w miejscu pracy

05-02-2012

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie w miejscu pracy odpowiedniej temperatury dla  pracowników. Jaka powinna być minimaln

Jak napisać list...

14-01-2012

Poradnik jak napisać list motywacyjny. Chcesz pracować jako analityk finansowy, tutaj znajdziesz przykładowy wzór listu oraz


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę