Pierwsza praca - co warto wiedzieć

Wróć do spisu artykułów

Wszyscy znamy ten etap - koniec szkoły, nowa rzeczywistość i... szukanie pierwszej pracy, Wielu z nas uczyło się na własnych błędach, ale po co to robić, skoro można skorzystać z doświadczenia (i błędów) innych osób? 

Wiele osób oczekuje od razu wynagrodzenia, którym mógłby się poszczycić specjalista z kilkuletnim doświadczeniem - niestety, tak to nie działa. Aby dojść do takiego poziomu wynagrodzenia musimy być... specjalistami z kilkuletnim doświadczeniem, a jak wiadomo doświadczenie samo się nie zdobędzie. Właśnie dlatego warto na początek mieć realne oczekiwania. Oczywiście, są osoby, które w trakcie nauki poświęciły bardzo dużo czasu na rozwijanie się w dziedzinie, która ich interesuje, wykonywały już określone projekty i w tym momencie kończąc studia są w pewnym stopniu specjalistami z kilkuletnim doświadczeniem. Takie osoby jak najbardziej mogą liczyć na coś więcej. Ale nie oszukujmy się, większość osób świeżo po szkole, w trakcie nauki nie myślała o tym, by zdobywać doświadczenie i cały ten proces dopiero się przed nimi otwiera. I tutaj zaczyna się stres.

Jak więc oszczędzić sobie tego stresu i przygotować się do pierwszej pracy? Na początek dobrze jest zaznajomić się z podstawowymi prawami i obowiązkami pracownika oraz pracodawcy. 

Pierwsza bardzo ważna rzecz to umowa - warto zapoznać się z rodzajami umów, żeby w momencie rozmowy z potencjalnym pracodawcą nie zastanawiać się o co właściwie mu chodzi i co on mi właściwie proponuje. Pokrótce, polskie prawo wyszczególnia 5 rodzajów umów: Umowę na okres próbny, zawieraną na 3 miesiące (zazwyczaj właśnie tego rodzaju umowę proponują pracodawcy na początkowym etapie zatrudnienia), umowę na czas określony, umowę na czas nieokreślony, na czas wykonywania określonej racy oraz na zastępstwo. Najlepsza jest oczywiście umowa na czas nieokreślony, ale to już temat na oddzielny artykuł.

Kolejne rzeczy, którymi warto się zainteresować przed podjęciem pierwszej pracy to informacje o tym jak będą wyglądać pierwsze jej dni, informacje na temat szkolenia BHP, ubezpieczenie, czy prawo do urlopu.
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Mam licencjat. Na jaki...

11-01-2013

Licencjat a wymiar urlopu: Do okresu pracy od którego zależy wymiar urlopu, wliczać się będzie osiągnięcie tytułu licenc

Personnel Solutions Sp. z...

23-08-2010

Jesteśmy nowoczesną, prężnie działającą, polską firmą funkcjonującą jako agencja pracy tymczasowej, doradztwa persona

Praca w krótszym wymiarze i...

23-05-2011

Młoda mama - przerwy w pracy na karmienie dziecka, jak to wygląda od strony kodeksu pracy? Aby ułatwić młodej mamie pogod


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę