Wypalenie zawodowe

Wróć do spisu artykułów

Ostatnio dużo się mówi na temat wypalenia zawodowego. Czym ono właściwie jest? Kiedy może się pojawić? I, co najważniejsze, jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe jest stanem wyczerpania, kiedy praca zamiast dawać satysfakcję zaczyna męczyć, pracownik czuje się niezadowolony z pracy, swoich osiągnieć, z tego, co kiedyś sprawiało mu radość. Chciałby od tego wszystkiego odpocząć, ale nie może, bo przecież jego miejsce zaraz zajmie ktoś inny.

Przyczyną wypalenia zawodowego jest najczęściej długotrwały stres. Nie potrafisz porozumieć się z szefem? Czujesz, że wszystkie obowiązki całego biura spadły na Twoją głowę? A może siedzisz po nocach, żeby wywiązać się ze wszystkich zleceń? Czy też klienci są na tyle nieznośni, że nie masz już siły sobie z nimi radzić? Zdarzyło ci się jeszcze przy okazji jakieś spięcie ze współpracownikami? Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do długotrwałego stresu. Co za tym idzie, mniej śpimy, nieregularnie (i często niezdrowo) się odżywiamy, nie mamy czasu na relaks, czy na rozrywkę - ogólnie rzecz biorąc nie mamy czasu, żeby zadbać o siebie, a to przyczynia się do problemów zdrowotnych, problemów z koncentacją i innych, które skutecznie zniechęcają nas do pracy. I tak pojawia sie wypalenie zawodowe.

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia zawodowego, przeżyło wymienione wyżej czynniki. Oczywiście, nie wszyscy reagujemy na nie w identyczny sposób, wiele zależy od naszego charakteru, usposobienia i nastawienia. Jednak niejeden ma za sobą wypalenie zawodowe. Jak więc sobie radzić w takich sytuacjach?

Każda sytuacja jest inna i każdy przypadek wypalenia zawodowego ma inne podłoże. Poniżej jednak opiszemy kilka rzeczy o których warto pamiętać.

1. Masz kłopoty w relacjach z szefem? Porozmawiaj z nim, może on nie jest świadomy problemu. 

2. Nie układa ci się współpraca - pomyśl dlaczego tak jest - czy problem leży po stronie twoich współpracowników, czy po twojej stronie? A może gdzieś pośrodku? Rozmowa zawsze jest dobrym rozwiązaniem, wyjdź z inicjatywą , zapropozuj jakieś rozwiązanie - nie gwarantuje to sukcesu, ale jeśli nie spróbujesz, nigdy sie nie dowiesz czy da to efekt.

3. Masz za dużo pracy? Nie pozwól sobie na to. Pracuj nad jedna rzeczą na raz. Nie bierz na sibie zbyt wielu obowiązków, żebyś potem nie myślał jedynie o goniących cię terminach i nieprzespanych nocach, które cię czekają.

4. Nieznośni klienci? To chyba największa zmora wielu pracowników. Niestety, nie wpłyniemy na to jak ludzie zachowują się względem nas. Mosz jednak wpływ na swoją reakcję. Zamiast rozpamiętywać po raz setny, co ten i tamten klient powiedzieli i ci zarzucili, staraj się wyciągać wnioski. Jeśli klient nie miał racji lub oskarżył cię o coś bezpodstawnie - po prostu to zlekceważ i o tym zapomnij. Po co męczyć siebie za błędy innych?

Pracuj nad pozytywnym nastawieniem niezależnie od sytuacji, Jeśli zaczniesz już dzisiaj, będzie ci łatwiej kiedy przyjdzie moment wypalenia zawodowego.




Udostępnij:




Inne artykuły z bloga:


Co powinna zawierać umowa o...

09-12-2011

Chcesz pracować w Holandii? Z tego materiału dowiesz się, jak powinna wyglądać umowa o pracę w Holandii. Zgodnie z prawem

Chce podnieść swoje...

07-08-2012

Zamierzam podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Czy mam obowiązek poinformować o tym swojego obecnego pracodawcę? Czy potrz

Jakie czynniki skutecznie...

29-08-2012

Jest to druga część artykułu 5 czynników, które skutecznie motywują do pracy pracowników. Choć każdy z nas może przyw


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę