W jaki sposób zatrudnienie wpływa na sytuację polskiej rodziny?

Wróć do spisu artykułów

W jaki sposób zatrudnienie wpływa na sytuację polskiej rodziny? Brak stabilności zatrudnienia czy bezrobocie jest dla osób będących w wieku produkcyjnym dużym problemem z wielu powodów. Jednym z czynników zwiększających naszą troskę jest fakt, że posiadanie pracy lub jej brak wpływa na losy całej rodziny.


Najbardziej komfortowy stan rzeczy jest oczywiście wtedy, gdy pracują wszyscy pełnoletni członkowie rodziny. Sytuacja na polskim rynku pracy sprawia, że nie w każdym domu pracują oboje rodzice. Z sondy przeprowadzonej wśród użytkowników portalu Zielonej Linii w maju tego roku wynika, że mniej niż połowa ankietowanych żyje w gospodarstwie domowym, w którym pracuje zarówno kobieta, jak i mężczyzna. U 22% osób pracuje tylko pan domu, a w co siódmym przypadku zatrudniona jest tylko kobieta. W ponad 80% domów jest zatem przynajmniej jeden żywiciel rodziny. Niepokoi jednak, że w 16% gospodarstw domowych pracy nie ma przedstawiciel żadnej płci. Dla rodzin z małoletnimi dziećmi jest to niezwykle trudna okoliczność.

Na nowej drodze życia

Portal RynekPracy.pl zainteresował się z kolei zatrudnieniem nowożeńców w Polsce. Z danych GUS z 2009 r. wynikało, że w większości młodych par (67%) zatrudnienie mieli oboje małżonkowie. Sytuacja, w której jeden z partnerów był na utrzymaniu drugiego, zdarzyła się tylko w 15% przypadków. Ta statystyka może sugerować, że kilka lat temu sytuacja na polskim rynku pracy rysowała się lepiej. Inny wniosek, który się nasuwa, jest taki, że ludzie młodzi łatwiej znajdują pracę. Możliwa jest jednak jeszcze inna interpretacja. W ostatnich 10-15 latach zmienił się nieco model społeczny i dla wielu par zawarcie małżeństwa jest bardzo poważną decyzją, która zależy od wielu czynników. Poza wzajemnym uczuciem coraz większą rolę odgrywają czynniki ekonomiczne. W związku z tym młodzi ludzie często czekają ze ślubem do momentu ukończenia przez oboje z nich studiów, znalezienia pracy czy nawet zakupu mieszkania. Taką kolejność obserwuje się szczególnie w większych miastach, których mieszkańcy szczególnie świadomie starają się kierować swoim życiem zawodowym i prywatnym. W miastach, w których koszty życia są wyższe niż w mniejszych miejscowościach, młodzi ludzie starają się rozpoczynać wspólne życie „na swoim”, a nie na utrzymaniu rodziców.

Czytaj także: Jak odnaleźć się w gąszczu obcojęzycznych nazw zawodów?

A co jeśli jedno z małżonków nie ma zatrudnienia? W ponad dwóch trzecich małżeństw to żona pozostaje na utrzymaniu pracującego męża. Co dziesiąty młody mąż jest na utrzymaniu pracującej żony, a prawie 14% małżonków razem pozostaje na utrzymaniu rodziny. Inne modele źródeł utrzymania małżeństw występowały znacznie rzadziej (2% i mniej).

Jeśli nie pensja, to co?

Źródłem dochodów osób w wieku poprodukcyjnym jest przede wszystkim emerytura lub renta. Polacy, którzy nie nabyli jeszcze prawa do tego rodzaju świadczeń, mogą ubiegać się o świadczenia o charakterze społecznym. Osobom bezrobotnym wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych. Istnieją renty rodzinne, zasiłki rodzinne, świadczenia pielęgnacyjne czy zasiłki okresowe wypłacane z opieki społecznej, jednak przysługują one wyłącznie osobom, które spełniają określone przepisami warunki, a ich wysokość jest na poziomie znacznie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Poza tym część z nich ma charakter okresowy i na dłuższą metę nie zastąpi stałego źródła utrzymania, jakie daje zatrudnienie.

Brak zatrudnienia u jednego lub więcej członków rodziny skutkuje nie tylko trudnością w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Długotrwałe bezrobocie ma wpływ na stan psychiczny osoby bez pracy, jej zdrowie i na relacje pomiędzy członkami rodziny. W najgorszych przypadkach prowadzi do patologii i odciska się piętnem na starcie życiowym dzieci takiej osoby. W związku z tym polityka państwowa zakłada nie tylko przeciwdziałanie bezrobociu, lecz także wyznacza zadania innym systemom, takim jak oświata czy ochrona zdrowia, w celu poprawy sytuacji życiowej polskich rodzin.

Autor: Magdalena Kijowska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Czytaj także: CV przykładowe wzory, pytania kwalifikacyjne, prawo pracy, kariera.
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Drugi etap rozmowy...

17-08-2010

W jaki sposób osiągniesz sukces na drugiej rozmowie kwalifikacyjnej i zdobędziesz pewność, że pożądana praca należy do

SKŁADAMY OFERTĘ...

09-08-2010

A więc dotarliście Państwo prawie do celu. Poświęciliście swój czas i włożyliście wiele pracy w wyszukanie właściwej


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę