Krótko o testach psychologicznych

Wróć do spisu artykułów

Skomplikowane metody diagnostyczne, czyli testy psychologiczne jako narzędzie służące rekruterom podczas prowadzenia rekrutacji. Dlaczego i komu potrzebna jest wiedza o testach psychologicznych?

 

Aby na potrzeby rekrutacji wykorzystać testy rekrutacyjne, nasza kadra rekruterów powinna posiadać ogromne doświadczenie związane z wynikami, jakie przynoszą testy po przebadaniu kandydatów.

 

Często źle dobrany test psychologiczny lub zła jego konstrukcja, potrafią skutecznie przeobrazić wyniki takiego badania na nierzetelne albo całkowicie nie przydatne. Testy są narzędziem i jak każde tego typu badanie wymaga umiejętnego stosowania. Dotyczy to również samej obsługi testów. Są to skomplikowane metody diagnozy kandydata, dlatego powinny być stosowane jedynie przez psychologów.

 

Właściwe i skuteczne zastosowanie testu psychologicznego może skutecznie pokazać którzy kandydaci biorący udział w procesie rekrutacji nadadzą się, a którzy nie sprostają naszym oczekiwaniom.

 

Dlaczego są stosowane podczas rekrutacji?

 

Testy psychologiczne badają określone cechy. Zarówno CV jak i list motywacyjny dostarczają rekruterowi ogólnych informacji na temat kandydata. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego testu psychologicznego, osoby rekrutujące są w stanie spośród kandydatów wyłuskać osoby odpowiadające stawianym wymaganiom. W zależności, na jakie stanowisko jest prowadzona rekrutacja, będą pożądane różne kombinacje cech u kandydata.

 

Testy można również zastosować do pracowników już zatrudnionych. Wyniki mogą być cenną wskazówką jakiego zatrudnionego awansować, bądź w jakim kierunku konkretnego pracownika szkolić. Testy mogą również pokazać jak dana osoba radzi sobie ze stresem, jak postępuje w danych sytuacjach np. w relacjach z innymi pracownikami lub klientami. Poza testami pracodawca może wykorzystać metodę Assessment Center, tzw. ośrodki oceny.

 

Potężne narzędzie selekcyjne, które umiejętnie zastosowane potrafi zdziałać cuda. Jeśli natomiast użyte zostanie przez niewykwalifikowaną osobę w dodatku ze złą konstrukcją samego testu, potrafiące narobić więcej złego niż dobrego.

 

Czytaj także:
 

Rekrutacja pracowników za pomocą testów wiedzy zawodowej?
 

Testy jako narzędzie rekrutacyjne

 

Autor:

SmakPracy.pl – praca, kariera
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Work Support - prezentacja...

17-08-2010

Work Support  jest międzynarodową Agencją Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego założoną w 2000 roku w Holandii. Wo

Jakie prawa i możliwości...

30-11-2011

Jako osoba bez pracy nie zostałeś pozostawiony samemu sobie. Jest wiele form pomocy, które przysługują osobom bezrobotnym.

Jak opowiadać o sobie na...

17-07-2012

Jak opowiedzieć o sobie tak, aby zwrócić uwagę pracodawcy? Jeżeli ktoś zadaje pytanie: Proszę powiedzieć coś o sobie, t


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę