Oczekiwania finansowe, czyli trudny temat na rozmowie rekrutacyj

Wróć do spisu artykułów

Temat: Oczekiwania finansowe. Jeśli mowa o rozmowie rekrutacyjnej, to również mowa o oczekiwaniach finansowych kandydatów starających się o przyjęcie. Gdy przyjdzie nam stanąć oko w oko z rekruterem, możemy być prawie pewni, że zada nam pytanie związane z wysokością wynagrodzenia za jakie będziemy chcieli podjąć tę pracę. Czy rekruterowi można (wypada) odpowiedzieć pytaniem na pytanie?

 

Artykułów poświęconych tematyce wynagrodzenia pracowniczego, jego wysokości oraz sposobów negocjacji jest w sieci bardzo wiele. Sama tematyka wynagrodzenia jest również bardzo szeroka. Istnieje wiele metod negocjacji wysokości wynagrodzenia, jak również wiele zdań dotyczących „rozmowy” o dochodach na rozmowie rekrutacyjnej.

 

Zapewne będąc na pierwszej lepszej rozmowie kwalifikacyjnej, kandydat „napotka” na pytania dotyczące preferowanych zarobków. Czy można odpowiedzieć rekruterowi pytaniem na pytanie?

 

Generalnie tak, należy jednak pamiętać o tym, aby nie zrazić rozmówcy do siebie. Co więcej, nasze działanie powinno wyglądać jako całkowicie naturalne, jak pytanie zadane tu i teraz, a nie jak dobrze przemyślana strategia. Dlaczego? Bo w takim wypadku, jeśli podczas całej rozmowy rekrutacyjnej spodobaliśmy się osobie prowadzącej rekrutację, a nasze doświadczenie i umiejętności pokrywają się z preferowanym kandydatem, będziemy mogli liczyć na podpowiedź ze strony rozmówcy. Być może udzieli nam informacji ile maksymalnie jest w stanie zaproponować albo poda widełki w jakich możemy się poruszać. Zależeć to będzie tylko od osoby, która spotkała się z nami na rozmowie rekrutacyjnej, ale lepsze to, niż zostać skreślonym, bo rzuciliśmy kwotę znacznie za wysoką w porównaniu z realiami branżowymi, prawda?

 

Jak odpowiadać pytaniem na pytanie?

 

Motywem przewodnim będzie wyczucie przez nas nastawienia osoby prowadzącej rekrutację. Łatwiej będzie nam odpowiedzieć pytaniem w przypadku, gdy rekruter jest sam, tj. spotykamy się w cztery oczy. Jeśli natomiast spotkanie rekrutacyjne odbywa się w towarzystwie dwóch, trzech lub więcej osób uczestniczących w rekrutacji, to może to okazać się utrudnione. Powtarzając, łatwiej będzie nam nawiązać nić współpracy z jedną osobą, niż z dwoma lub trzema, przy zachowaniu takiego samego czasu trwania spotkania.

 

Z ust osoby rekrutującej pada pytanie o wysokość wynagrodzenia i co teraz, jak odpowiadamy...?

 

 

  • Czy mogę, jeszcze przed podaniem wysokości wynagrodzenia za jakie będę w stanie pracować u Państwa, zadać jedno pytanie? Prawdę mówiąc myślę, że moje oczekiwania finansowe mogą nie pokrywać się z proponowanymi przez Państwa. Jestem pewien, że Państwa firma będzie w stanie zaproponować mi konkurencyjną wysokość wynagrodzenia, w porównaniu z innymi firmami z branży. Czy w związku z tym, mógłbym poznać widełki w jakich mogę się poruszać? Coś co pomoże nam dojść do wspólnego porozumienia, ponieważ zależy mi na Państwa propozycji pracy, a nie chciałbym być skreślony z powodu zbyt wysokiej kwoty?

 

  • Czy mógłbym, jeszcze przed podaniem wysokości wynagrodzenia za jakie będę w stanie pracować u Państwa, zadać jedno pytanie? Nie wiem tego do końca, bo mogę się mylić, ale wydaje mi się, że spełniam Państwa oczekiwania jeśli chodzi o umiejętności, doświadczenie i nabytą wiedzę. Zależy mi na tym stanowisku oraz (szczególnie) na pracy dla Państwa przedsiębiorstwa, ale nie chciałbym być odrzucony z powodu zbyt wysokich oczekiwań finansowych. Czy mogę najpierw poznać Państwa preferencje?

 

  • Czy mógłbym, jeszcze przed podaniem wysokości wynagrodzenia za jakie będę w stanie pracować u Państwa, zadać jedno pytanie? Powiem szczerze, że bardzo spodobała mi się Państwa firma po tym spotkaniu. Jeszcze bardziej utwierdziłem się w tym, że chciałbym tutaj pracować. Czy jeśli szczerze odpowiem na Państwa pytanie związane z oczekiwaniami finansowymi, to czy mogę liczyć mimo wszystko na to ,że nie zostanę odrzucony, jeśli okażą się one zbyt wysokie dla Państwa?

 

Negocjacje finansowe nigdy nie będą łatwe dla osób, które poniekąd startują ze straconej pozycji. Jako kandydat nie posiadasz prawie żadnych kart przetargowych, bo to pracodawca w pełni decyduje o tym, kogo zatrudni. Aby wybrnąć z tego, proponujemy powyższe rozwiązania. Zgodnie z powiedzeniem, że kto pyta - nie błądzi, lepiej jest zadać pytanie swojemu rozmówcy, niż zostać odrzuconym z powodów finansowych, a całe wrażanie po sobie zatrzeć wysokością oczekiwanego wynagrodzenia.

 

Autor:

SmakPracy.pl – praca i kariera

 

 

 

Reklama: kalkulatory, kalkulatory naukowe
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Jak odzyskać od pracodawcy...

18-02-2013

Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie od firmy, która nie wypłaca bieżąco wynagrodzeń swoim pracownikom? Jak osoby pokrzywdz

Przedsiębiorczość jest...

01-12-2014

Uważam, że kobiety są predestynowane do odnoszenia sukcesu, ponieważ są wielowątkowe. Natura je tak wyposażyła, że jako

Human Direct - prezentacja...

24-08-2010

Human Direct to innowacyjna firma doradztwa personalnego, której konsultanci posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeni


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę