Uważaj na błędy jakie popełniasz podczas rekrutacji pracowników

Wróć do spisu artykułów

Jeśli jesteś związany z rekrutacją pracowników i aktywnie przesłuchujesz wielu aplikantów na dane stanowiska do firm, to czy zdarza się czasami, że bardziej chcesz wybrać kandydata, nie ważne jaki on będzie w pracy, byleby już zakończyć rekrutację? Jeśli tak, to popadasz w rutynę! Poniżej, przedstawiamy kilka częstych błędów popełnianych przez osoby rekrutujące pracowników do firm:

1. Zatrudniasz za szybko. Szkoda wynikająca z tego, że dobraliśmy złą osobę do stanowiska jest większa, niż podczas zatrudnienia słabszej osoby, która doszkoli się w dłuższym wymiarze czasu do pełnienia obowiązków. Lepiej będzie przedłużyć rekrutację pracowników i przejrzeć jeszcze raz wszystkie kandydatury, niż podjąć pochopną decyzję.

2. Rekrutacja trwa za długo. Jeśli proces rekrutacji z założenia ma trwać kilka tygodni, to przekaż taką informację na końcu rozmowy rekrutacyjnej kandydatowi. Może się tak zdarzyć, że kandydat nie otrzymawszy informacji o przyjęciu przez ponad tydzień, może zrezygnować z ubiegania się o to stanowisko, bo uzna, że był na jakiejś liście rezerwowych. Rekrutując pamiętaj, że trzeba informować kandydatów o przewidywanym czasie procesu. Przygotuj kandydata do tego, że chcesz rozpatrzyć wszystkie wnioski i potraktować je na równi, dlatego potrzebujesz więcej czasu.

3. Zadajesz złe pytania. Częstym błędem jest nieznajomość branży firmy, która zleca rekrutację. Uniwersalnego kandydata, który spisze się na wszystkich stanowiskach w firmie i we wszystkich branżach niestety nie ma! Przygotuj jeszcze przed spotkaniem z kandydatami pytania kwalifikacyjne, odpowiednie do danego stanowiska. Branża będzie czynnikiem, który należy brać jako jeden z priorytetów. Inaczej będzie wyglądała praca księgowego, a inaczej przedstawiciela handlowego, czy sprzedawcy w sklepie.

4. Brak symulacji zadań służbowych. W trakcie spotkania rekrutacyjnego wspomnij kandydatowi o jego przyszłych obowiązkach. Dlaczego jest to takie ważne? Wielu rekruterów prowadząc rekrutację na ciężkie stanowiska, nie informuje o trudach tej funkcji. Pamiętaj o tym, że nie wszystko można zamieścić w ogłoszeniu o pracę. Ciężar jaki będzie nosić dana osoba, powinien być poruszony na najbliższym, pierwszym spotkaniu. Część kandydatów, już po usłyszeniu co ich czeka, może zrezygnować z dalszego etapu rekrutacji, ponieważ zakładali, że ta praca będzie łatwiejsza lub po prostu inna.

5. Jest stres, a będzie jeszcze większy. Specyfika niektórych branż wymagać będzie od przyszłego pracownika pewnych umiejętności. Część z tych warunków, będzie można zniwelować przez szkolenia i opiekę innych współpracowników – gdy pracownicy pracują w grupach. Ważną kwestią, będzie umiejętność radzenia sobie ze stresem przez pracownika przy pełnieniu pewnych zawodów. Jeśli rekrutujemy osobę na stanowisko kierownika czy managera, to stres w tych zawodach jest bardzo duży. Użyj więc podczas wywiadu rekrutacyjnego pytań dotyczących radzenia sobie ze stresem.

6. Niższa funkcja, wyższe kwalifikacje. Zdarza się, że rekruterzy prowadząc proces rekrutacji na stanowiska niższego szczebla, nie obniżają poprzeczki na rozmowie kwalifikacyjnej, a to poważny błąd. Kwalifikacyjne, doświadczenie, umiejętności i inne czynniki danej osoby, powinny być odpowiednio dobrane do danego stanowiska.

Rekrutacja pracowników to bardzo odpowiedzialna, ciężka i wymagająca praca. Jak każda funkcja wymaga odpowiedniego przygotowania się do pełnienia tej funkcji, dlatego polecamy odwiedzenie naszego działu Kariera, gdzie zawsze prezentujemy cenne porady, dla osób związanych z rekrutacją - link do działu.

Czytaj także:

Testy jako narzędzie rekrutacyjne - Część I

Skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników w firmie IT

Jak przeprowadzać rekrutację, aby trafnie ocenić kompetencje studenta?


Autor:
Kamil Nowak, doradca HR
SmakPracy.pl – oferty pracy, kariera
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Zarobki osób posługujących...

11-03-2013

Znajomość języków obcych i ich wykorzystywanie na co dzień ma wpływ na wynagrodzenie – wynika z Ogólnopolskiego Badan

Jak odnaleźć się w gąszczu...

09-12-2012

Jeszcze kilka lat temu w ogłoszeniach o pracy znajdowała się informacja: „Zatrudnię dyrektora ds. sprzedaży” czy „Pos

Jak zachować się na...

14-05-2012

Jeżeli jesteś już po telefonie od pracodawcy, który zaprasza Ciebie na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, to przygotowane C


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę