Druga i trzecia rozmowa kwalifikacyjna. Z czym to się je?

Wróć do spisu artykułów

Pracodawca, który prowadzi selekcję może chcieć spotkać się z Tobą po raz drugi lub nawet trzeci. Jeżeli podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej Twoja kandydatura zrobiła wrażenie, to nadchodzi czas zmierzenia się z pracodawcą na drugim lub trzecim spotkaniu. Pamiętaj jednak, że zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji to zawsze dobra wiadomość. Czego można się spodziewać i o co należy pytać?

Coraz częściej pracodawcy prowadzący rekrutację prowadzą selekcję kandydatów podczas kilku spotkań z nimi. Oznacza to, że słowa „jesteś przyjęty” wydobyte z ust pracodawcy odwlekają się w czasie i najczęściej padają po drugim spotkaniu, a nawet trzecim.

Jeżeli byłeś przygotowany do pierwszego spotkania kwalifikacyjnego, to czy oznacza to, że jesteś gotowy na następne takie próby? Prawdopodobnie nie, twierdzą specjaliści do HR.

Dlaczego podczas rekrutacji na niektóre stanowiska pojawiają się etapy rekrutacji? Jest pierwsze spotkanie kwalifikacyjne, później drugie, a nawet i kolejne wizyty u tego samego pracodawcy. Czy nie byłoby lepiej, gdyby rekrutacja na wybrane stanowisko przeprowadzać na podstawie jednego spotkania? Otóż nie. Aby wybrać najlepszego kandydata spośród wszystkich aplikujących w niektórych przypadkach trzeba spotkać się kilka razy.

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj odrzucenie naprawdę słabych kandydatów. Takich, którzy w sposób znaczący odbiegają od profilu idealnego kandydata. Ten etap eliminuje osoby, które wyglądają tylko dobrze na papierze – posiadają ciekawą ścieżkę kariery. Poruszane są również takie kwestie jak ogólna prezencja osoby, budowane jest pierwsze wrażenie, oczekiwania finansowe kandydata, dopasowanie aplikującego w innych sferach do profilu szukanego.

Na drugim spotkaniu kwalifikacyjnym zazwyczaj, osoba rekrutująca kładzie duży nacisk na karierę zawodową kandydata. Rekruter będzie się starać wyciągnąć ważne informacje, które istotnie wpłyną na pełnienie funkcji na danym stanowisku. Ważne informacje to takie wydarzenia z życia kandydata, które znacząco ukształtowały jego osobowość, a ta z kolei jest bardzo pożądana w nowym miejscu pracy. Tutaj występuje oddzielenie kandydatów dobrych, od bardzo dobrych. Każda osoba zaproszona na drugą rozmowę kwalifikacyjną, teoretycznie, ma szansę na zdobycie stanowiska o jakie się ubiega.

Drug etap to również skonfrontowanie kandydata z oczekiwaniami przyszłego pracodawcy. Jeżeli dane stanowisko wymaga dużego zapału, ciężkiej pracy, a poprzedni pracownicy często rezygnowali z tej funkcji, to na tym etapie pracodawca powinien zaznaczyć, że jest to praca bardzo wymagająca. Stanowisko, które wymaga od pracownika dużo cierpliwości, rzetelności i innych cech, konkretnych dla danej funkcji.

Jeżeli dochodzi do trzeciego spotkania z pracodawcą, to tutaj wszystko zależy od schematu rekrutacyjnego danej firmy. Zazwyczaj informacja o tym, czego można się spodziewać na tym etapie, powinna zostać przekazana przez rekrutującego na poprzednim etapie (wcześniejszym spotkaniu selekcyjnym). Może to być spotkanie w większej grupie, z osobami z którymi będziesz miał przyjemność pracować. Po takim spotkaniu rekruter może chcieć zasięgnąć opinii tych osób i na tej podstawie dokonać ostatecznej selekcji – np. jeżeli będzie to praca w zespole.

Jakie mamy wskazówki, które sprawdzą się na każdym z tych etapów? Unikaj wszystkiego tego, co może odwrócić Twoją uwagę i wybić Ciebie z rytmu, np. nagły telefon. Pamiętaj również o zachowaniu spokoju, niech każde kolejne spotkanie z potencjalnym pracodawcą, buduje w Tobie poczucie, że jesteś osobą ciekawą, godną uwagi, dlatego się tutaj znalazłeś. Potrzebujesz więcej informacji? Znajdziesz je w naszym dziale kariera.

Czytaj także:

Czym kierować się przy wyborze kariery zawodowej?


Ścieżka kariery – czyli Twój długofalowy plan zawodowy

 

Autor:
SmakPracy.pl

Dołącz do SmakPracy.pl na Facebooku i bądź na bieżąco!
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Aplikant rzecznikowski i...

15-11-2011

Rozmowa z Tomaszem Grucelskim - absolwentem prawa, aplikantem rzecznikowskim i adwokackim z Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi T

Umowy terminowe: ile i na...

13-01-2012

Zawarcie trzeciej umowy na czas określony, jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Ustawa antykryz

Czy mam obowiązek...

03-08-2012

Czy kobieta będąca w ciąży, zmuszona jest do powiadomienia o tym fakcie swojego pracodawcę? Czy taka konieczność wynika z


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę