Służbowe powietrze: Swobodny oddech czyli efektywna praca

Wróć do spisu artykułów

Przychodzisz do pracy wypoczęty, a zaraz potem ogarnia cię zmęczenie? Nie możesz skupić się na zawodowych czynnościach? Narzekasz na suchość skóry i błon śluzowych nosa? Może to oznaczać, że w twoim miejscu pracy nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Wentylacja czy klimatyzacja?

Wentylacja polega na wymianie powietrza z jednoczesnym usuwaniem na zewnątrz substancji, jakie wydzielają się w pomieszczeniu. Podstawowym wskaźnikiem efektywności tego procesu jest liczba wymian powietrza w ciągu godziny.

Klimatyzacja jest procesem nadawaniu powietrzu określonych wartości, parametrów oraz właściwości pożądanych ze względów higienicznych i przez wzgląd na dobre samopoczucie. Może to być też nadawanie wartości parametrów wymaganych przez technologię produkcji.

Tlen receptą na efektywność

Jeżeli pracodawca wymaga od ciebie zaangażowania i efektywnej pracy, powinien zagwarantować ci odpowiednie warunki do wykonywania służbowych obowiązków. Odpowiednia temperatura do pracy w biurze to mniej więcej 23-26 st. Jeżeli spada ona poniżej 18 st., masz prawo odmówić wykonywania zadań i zachowania prawa do wynagrodzenia za ten okres. Gwarantuje ci to Kodeks pracy.

Odpowiednia wymiana powietrza zapewnia jego świeżość, usuwa zanieczyszczenia, które się w nim kumulują. Szkodliwych substancji jest wiele:

 • dwutlenek węgla powstający w wyniku oddychania, stopniowo zastępujący tlen,
 • trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych (dywanów, wykładzin, paneli),
 • opary klejów pochodzące z biurowych mebli,
 • izotopy promieniotwórcze z gruntów (nieszczelne fundamenty) oraz materiałów budowlanych,
 • bezwonne gazy (tlenki i furany), emitowane przez komputery,
 • ozon wydzielany przez działające drukarki i kserokopiarki, wysuszający błony śluzowe, jonizujący dodatnio (niekorzystnie) pomieszczenie, w którym stoi sprzęt.

Niekorzystnie na samopoczucie wpływa również nadmierna ilość wilgoci. Powoduje ona namnażanie się trudnych do usunięcia grzybów, które są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. W wilgotnym środowisku lepiej rozmnażają się również bakterie i wirusy, dlatego w sezonie grypowym wystarczy, aby jeden z pracowników zachorował. Przy źle wentylowanym pomieszczeniu szybko na zwolnienia udadzą się kolejni pracownicy.

Konserwacja

Klimatyzacja szczególną rolę odgrywa w sezonie letnim, dlatego konieczne jest zadbanie o to, aby była sprawna. Jej odpowiednie przygotowanie polega na wymianie lub czyszczeniu filtrów, w zależności od wykorzystanej technologii. To one są bowiem siedliskiem bakterii, które w ciepłych warunkach bardzo szybko się namnażają.

Istotna jest również odpowiednia prędkość powietrza. Tam, gdzie przebywają ludzie, powinna ona wynosić 0,2-0,5 m/s. Zbyt duża prędkość oraz uczucie przeciągu niekorzystnie wpływają na zdrowie. Może to skutkować bólami szyi, zatok i nagminnym katarem.

Jak działa wentylacja?

Wymiana powietrza zachodzi wówczas, gdy działa siła napędowa. Może być ona naturalna lub sztucznie wywołana.

Wentylacja naturalna jest powodowana siłą grawitacji. Opiera się na różnicy gęstości powietrza zimnego i ciepłego. Ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi tak szybko, jak zimne wpływa do środka przez specjalne nawiewniki. Im większa jest różnica temperatur pomiędzy nimi, tym efektywniej przebiega proces wentylacji. Wiatr może spotęgować lub ograniczyć ten sposób wymiany.

Wymuszona sztucznie wentylacja kierowana jest elektrycznymi wentylatorami. Stosowane są w tym przypadku dwa rozwiązania:

 • wentylacja mechaniczna wywiewna – wentylatory wywiewają zużyte powietrze, świeże zaś napływa nawiewnikami lub przez nieszczelności budynku,
 • wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – wentylatory wywiewają i napędzają świeże powietrze do pomieszczenia.

Nowoczesne systemy wentylacji powinny:

 • dostarczać kontrolowaną ilość powietrza do pomieszczeń,
 • zapewniać energooszczędność (minimalizować zużycie ciepła do podgrzania powietrza nawiewanego),
 • zapewnić bezawaryjne użytkowanie,
 • zapewnić niski poziom hałasu i komfort cieplny.

W Polsce i Europie najczęściej stosuje się wentylację naturalną. Jest ona najprostsza i najtańsza. Niestety, przy temperaturach, jakie panują w miesiącach lipiec-sierpień niekoniecznie zdaje egzamin. Warto zatem zawczasu pomyśleć o dodatkowym źródle powietrza i sposobie obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Pracownik ma bowiem prawo odmówić świadczenia pracy w przypadku nie zapewnienia właściwych warunków pracy przez pracodawcę, zachowując prawo do wynagrodzenia.

Autor: Monika Węcław (Zielona Linia)
Źródło: Rynek pracy na co dzień
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Pracodawca każe ciężarnej...

22-03-2012

Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Mój pracodawca często każe mi zostawać po godzinach, grożąc, że mnie zwolni, jeśli

List motywacyjny dla...

10-08-2011

Dobry list motywacyjny absolwenta musi być krótki i rzeczowy. List powinien składać się z kilku podstawowych informacji jak

Rząd w 2013, wzrośnie:...

13-06-2012

Premier Donald Tusk poinformował, że PKB w 2013 r. powinien wynieść 2,9 proc., inflacja 2,7 proc., a stopa bezrobocia 12,4 p


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę