Poradnik: Jak uzyskać świetne referencje

Wróć do spisu artykułów

Jeżeli jesteś osobą poszukującą pracy i zastanawiasz się, jak uzyskać dobry list referencyjny, istnieje wiele sposobów, aby tego dokonać. Świetne referencje, to jeden z najlepszych sposobów zaprezentowania siebie, jako profesjonalisty w danej dziedzinie - potwierdzone opiniami innych osób. Oto kilka pomocnych sposobów, aby uzyskać dobry list referencyjny, do wykorzystania podczas ubiegania się o nowe stanowisko pracy.

Zbieraj listy polecające od współpracowników

W każdej pracy, niezależnie od długości zatrudnienia, postarajmy się otrzymać przynajmniej dwa listy referencyjne, od naszych najbliższych współpracowników. Poprośmy ich o przygotowanie listu tak, aby podkreślał on nasze umiejętności, osiągnięcia, jakim jesteśmy człowiekiem w pracy i jakie wartości dodatnie wnosisz do zespołu. Odwdzięcz się, pisząc listy polecające dla swoich kolegów. Jest to szczególnie ważne, gdy u danego pracodawcy jesteś zatrudniony krótkotrwale – mamy możliwość wzbogacenia naszego Życiorysu o wartościowe informacje, o nas samych.

Poproś przełożonego o napisanie referencji

Każdy pracodawca przygotowuje recenzje o pracownikach w różny sposób. Czasami managerowie, dyrektorzy, przedstawiciele regionalni, przygotowują opinie o osobach, z którymi pracują lub które są im podległe – w celach typowo raportowych. Możesz oczekiwać takiego przeglądu, co najmniej raz w roku od swojego przełożonego. Zwróćmy się do naszego przełożonego, z prośbą o wystawienie nam referencji. Większość pracodawców chętnie odpowie pozytywnie na tę prośbę, przygotowując po jakimś czasie swoje wnioski lub sięgając do dokumentacji przedsiębiorstwa (celem wyciągnięcia okresowych opinii- jeżeli, tak owe są przygotowywane). Zachowaj kopię tego listu w pliku na komputerze (w formie np.: skanu) tak, żeby zawsze można było łatwo wrócić do tych informacji i udostępnić je, na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Dla studenta? Referencje od profesorów

Jeżeli jesteś studentem lub od niedawna absolwentem uczelni, to dlaczego nie możesz skontaktować się z kilkoma byłymi profesorami, promotorem i poprosić te osoby, o wystawienie referencji? Oczywiście, że tak należy zrobić, ponieważ jako osoba opuszczająca mury uczelni zazwyczaj, masz niewielkie doświadczenie w pracy, więc referencje są potrzebne. Podkreślają one nasze osiągnięcia i zdobytą wiedzę. List referencyjny od byłego profesora, zawsze wygląda dobrze przy ubieganiu się o pracę.

Reasumując

Czasami najprostszym sposobem, aby otrzymać list referencyjny jest napisanie go samemu. Upewnijmy się, że piszemy go z perspektywy osoby trzeciej, a następnie przedstawmy go swojemu kierownikowi lub szefowi. Poprośmy ich, aby spokojnie zapoznali się z naszym dokumentem, a później podpisali. Menedżerowie są często tak zajęci, że nie mają czasu, aby napisać list referencyjny dla nas, więc to będzie z korzyścią dla wszystkich. Jest to trwały dowód tego, że posiadamy umiejętności, przełożony jest z naszej pracy zadowolony, a dla nas samych satysfakcja z pracy w danej firmie (bo szef jest zadowolony z naszej pracy).

Czytaj także:

Czy sprawdzanie referencji ma sens - referencje pracownika i list referencyjny

Jak napisać referencje dla pracownika?

Autor:
Smak Pracy
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Praca za granicą - trendy i...

02-07-2010

Podstawową funkcją społeczną, jaką spełnia każdy człowiek, jest praca. Dzięki niej może przysłużyć się całemu spo

Szkolenie okresowe bhp na...

05-04-2012

Zasady przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 200

Polski przepis na karoshi....

13-07-2012

O pracoholizmie słyszał chyba każdy. Potocznie określa się w ten sposób nadmierne skupienie na pracy, branie wielu zadań


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę