CV: jakie słowa otwierają drzwi do zawodowej kariery

Wróć do spisu artykułów

Artykuł poświęcony jest zastosowaniu języka w CV. Jak dobrać odpowiednie słownictwo w naszym CV tak, aby otworzyć drzwi do zawodowej kariery - zamiast mieć je zatrzaśnięte po pierwszej linijce tekstu?

Jaka powinna być długość naszego CV?

Generalnie nie dłuższe niż dwie strony kartki A4, a jedynie w rzadkich przypadkach, więcej niż podany wcześniej próg. W przypadku niektórych zawodów jedna strona jest normą. Pracodawca ma tylko 30 sekund, aby przeczytać każde nadesłane CV, dlatego dobór słów musi być jak najbardziej perfekcyjny. Efekt końcowy w Życiorysie powinien cechować się, podkreśleniem najlepszych cech kandydata, największych jego sukcesów zawodowych oraz zespolić to wszystko, z osobowością człowieka.

Jak zatem dobrać odpowiednio słowa?

Prawidłowo dobrane słownictwo powinno dotyczyć branży i rodzaju pracy jaką będziemy wykonywać. Zależą one również, od przebiegu naszej kariery zawodowej. W głównej mierze musimy skupić się na słowach, które zamieścił ogłoszeniodawca w ofercie pracy. Na szczęście w większości ogłoszeń na podobne stanowiska w tej samej branży, pracodawca oczekuje podobnych zalet od kandydata.

Przykład: Firma X sprzedająca kafle ceramiczne oraz armaturę, poszukuje specjalisty ds. sprzedaży, którego obowiązkami będą:

 • Realizacja planów sprzedażowych firmy,
 • Obsługa klienta zgodnie ze standardami firmy,
 • Codzienne raportowanie dotyczące sprzedaży,
 • Zwiększenia poziomu sprzedaży.

Ponadto firma X oczekuje:

 • Wykształcenia wyższego zgodnego z profilem branży,
 • Minimum 2-letniego doświadczenia w branży,
 • Znajomości języka angielskiego i niemieckiego na poziomie dobrym,
 • Dobrej organizacji pracy.

Aplikując do firmy X, w swoim CV i Liście Motywacyjnym podkreśl więc następujące informacje:

 • Pracę w konkurencyjnej firmie (uwydatnisz swoje doświadczenie w branży podkreślając 2-3 razy nazwę konkurencji – rzuci się to w oczy rekruterowi),
 • Znajomość języków (podkreśl, że znasz oba – niemiecki i angielski – spora część kandydatów zapewne zna tylko jeden z nich),
 • W Liście Motywacyjnym podkreślaj słowa związane z: doświadczeniem zawodowym, dobrą organizacją czasu pracy (ewentualnie szkolenia związane z zarządzaniem czasem), osiąganymi wynikami w poprzednich firmach (przyczynienie się, do zwiększenia sprzedaży o 15% w ciągu pierwszych trzech miesięcy pracy itp.).

Takie zabiegi stylistyczne sprawią, że osoba przeglądająca Twoje CV od razu dostrzeże, że posiadasz znajomość branży, odpowiednie doświadczenie, potrafiłeś podnieść sprzedaż o 15% (i to w ciągu trzech miesięcy!), znasz w sposób odpowiedni wymagane języki, więc warto spotkać się z takim kandydatem w celu omówienia jego zawodowych planów na przyszłość.

Czytaj także:

Czy warto umieścić link do strony byłego pracodawcy w CV?

Koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie pytania mogę zadać?

Autor:
Smak Pracy
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Przewodnik - Gdzie i jak...

24-06-2011

Wybrane porady dla osób, które szukają pracy. Gdzie i jak szukać pracy - zobacz specjalnie wybrane dla Ciebie artykuły, kt

List motywacyjny na...

17-08-2011

List motywacyjny powinien być uzupełnieniem CV i wzmocnić dobre wrażenie po jego przeczytaniu. Recepcjonistka musi dopasowa

Jeśli zarabiasz więcej ode...

01-09-2012

Większość pracodawców prosi swoich pracowników, żeby nie ujawniali wysokości pensji. Często podwładni są wręcz zmusza


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę