Profesjonalny Życiorys. Jak poprawnie go napisać, tak aby dostać

Wróć do spisu artykułów

Ty masz doświadczenie, a my posiadamy odpowiednią wiedzę, aby pomóc Ci napisać Życiorys. Profesjonalne CV pomoże korzystnie przedstawić nasze zalety, nabyte doświadczenie oraz nasz indywidualizm. Przyda się również podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy z jego pomocą łatwiej będzie nam odpowiadać na pytania rekrutacyjne.

„Profesjonalnie napisany Życiorys, to klucz otwierający drzwi do kariery zawodowej.”
   ~Kamil Nowak, SmakPracy.pl
                                                                                                        

Celem do osiągnięcia, jest zwrócenie na siebie uwagi osoby rekrutującej. Nie wystarczy tu samo zainteresowanie proponowanym stanowiskiem. Ważne jest, aby podkreślić, że posiadasz niezbędne umiejętności, doświadczenie i predyspozycje do jego sprawowania. Warto pamiętać, że rekruter czytający twój życiorys będzie szukał w nim istotnych faktów, które jednoznacznie wskażą m.in. na twoje przygotowanie, doświadczenie, czyli istotne i niezbędne cechy, które poszukuje pracodawca w kandydacie. Dlatego kłamanie w CV celem zamazania ogólnego obrazu kandydata w głowie rekrutera, czyli: ukrywanie braku doświadczenia, odpowiednich umiejętności, czy predyspozycji na nic się nie zdadzą. Nieścisłości, czy celowo wprowadzony chaos w życiorysie wyjdzie na jaw, poprzez sterowanie przez rekrutującego rozmową rekrutacyjną.

WZÓR: Zobacz CV przygotowane specjalnie na potrzeby tego artykułu: wzór przykładowego życiorysu >>>

Przed redagowaniem własnego Życiorysu pamiętaj o tym, że osoba rekrutująca nie ma czasu na długie zastanawianie się o co nam chodzi, dlatego nasza aplikacja powinna być na tyle przejrzysta by przekonać czytającego do powtórnego sięgnięcia po nasz dokument. Z reguły konkurencja jest na tyle duża, iż pracodawca ma z kogo wybierać więc rzeczy nieistotne należy pomijać skupiając się na faktach potwierdzających kwalifikacje, które aktualne są poszukiwane.

Proponowana struktura CV

 1. Dane osobowe
 2. Wykształcenie
 3. Doświadczenie zawodowe
 4. Dodatkowe kwalifikacje
 5. Języki obce
 6. Umiejętności
 7. Zainteresowania
 8. Klauzula o ochronie danych osobowych

Struktura CV na przykładach

Omawiany przykład CV znajduje się tutaj: Wzór przykładowego życiorysu >>>

1. Dane osobowe - CV zawsze zaczyna się, od podstawowych danych takich jak:

 • Imię i nazwisko;
 • Numer telefon;
 • Adres pocztowy;
 • Adres skrzynki e-mailowej;

2. Wykształcenie - Podaj szczegóły swojej edukacji, do jakich szkół uczęszczałeś i jakie kwalifikacje zdobyłeś ale tylko te najważniejsze (potrzebne danemu pracodawcy). Tak jak w przypadku historii zatrudnienia, instytucja do której uczęszczałeś ostatnio powinna być wymieniona jako pierwsza. W tym miejscu nie dodawaj informacji o ukończeniu podstawówki, gimnazjum, liceum – chyba, że jesteś osobą młodocianą, która szuka pracy. W innych przypadkach ogranicz się jedynie do podania informacji o: studiach I i II stopnia, studiach podyplomowych, szkołach policealnych, szkołach językowych etc.

PORADNIK:
Jak rozejść się z pracodawcą?

3. Doświadczenie zawodowe - w zależności od indywidualnego przypadku, niektóre elementy można pominąć. Jednak nie powinno się pomijać dokładnych dat, nazwy pracodawcy, nazwy stanowiska i przynajmniej skrótowego opisu tego czym się zajmowaliśmy. Daty w życiorysie powinniśmy podawać w formie miesiąc - rok. Warto taką zasadę stosować w przypadku doświadczenia zawodowego.

4. Dodatkowe kwalifikacje – np. szkolenia,certyfikaty w formie:

Szkolenia/Każde po 16 godzin

2012:

 • Szkolenie z zakresu: „Obsługa klienta zewnętrznego i wewnętrznego”
 • Szkolenie z zakresu: „Sprzedaż przez telefon”
 • Szkolenie z zakresu: „Efektywne negocjacje w funkcjach sprzedażowych”
 • Szkolenie z zakresu: „Organizacja czasu”
   

5. Języki obce - wymień języki obce, które rzeczywiście znasz oraz poziom znajomości języka. Dodaj informację o certyfikatach językowych. Uważaj, na stopień deklarowanej znajomości języka w CV, ponieważ część rozmów kwalifikacyjnych na stanowiska związane z kontaktami międzynarodowymi przeprowadzana jest w języku obcym.

6. Umiejętności w CV – np.: „Dobra znajomość pakietu MS Office, systemu operacyjnego Windows oraz bardzo dobra znajomość programu Ferrodo (4 lata pracy). Dobra znajomość programu Subiekt GT (1 rok pracy). Łatwość w przyswajaniu wiedzy na temat oprogramowania. Prawo jazdy kat. B”

Zobacz również: Gdzie i jak szukać pracy?

7. Zainteresowania - nie wymyślaj zainteresowań na siłę – napisz o tym, co rzeczywiście lubisz robić. Jeśli nie masz żadnej pasji, nie pisz o zainteresowaniach wcale. Nasza podpowiedź: Dobrym pomysłem, jest umieszczenie w życiorysie zainteresowań, związanych bezpośrednio ze stanowiskiem na które kandydujesz, lub branżą w której chcesz pracować – ale Uwaga! Nie kłam i nie staraj się być na siłę oryginalny. Dla przykładu w naszym CV posłużyliśmy się przykładem naszego serwisu np.: „Redagowanie treści portalu rekrutacyjnego „SmakPracy.pl”. Czuwanie nad zawartością rankingów, działania reklamowe, kontrolowanie prac programistów oraz grafików. Szeroko pojęty rozwój serwisu i ukierunkowywanie działań w stronę stworzenia najpopularniejszej wyszukiwarki ofert pracy w Polsce.” dodatkowo dodaliśmy trzy zdjęcia pokazujące specyfikę naszego portalu. Tutaj np.: dla zobrazowania jeżeli interesujesz się literaturą, dodaj 2-3 okładki książek które cenisz.

8. Klauzula o ochronie danych osobowych - jest ważnym elementem naszej aplikacji. Pracodawca zgodnie z przepisami musi mieć naszą zgodę na przetwarzanie przesłanej aplikacji. Brak takiej klauzuli może skutkować odrzuceniem naszej aplikacji!

Więcej? Profesjonalne zdjęcie do CV - podstawowe zasady w życiorysie, polecamy!

Smak Pracy
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Czy zaokrąglanie dat w CV...

26-07-2012

Każdy pracodawca chce zatrudnić lojalnych i odpowiedzialnych pracowników, ponieważ tylko wtedy relacje wewnątrz firmy mają

Pracownik przebywa na...

23-03-2012

Czy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, należy się odzież i obuwie robocze, ewentualnie ekwiwalent pienię

Obowiązek stworzenia służby...

22-03-2012

Na kim – na agencji pracy tymczasowej czy na pracodawcy użytkowniku – ciąży obowiązek stworzenia służby bhp? Tworzen


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę