Wywiad behawioralny jako skuteczne narzędzie rekrutacyjne

Wróć do spisu artykułów

Wywiad behawioralny jest ukierunkowany na rozmowę z kandydatem o sytuacjach z przeszłości, w których mógł wykazać się konkretnymi kompetencjami. Użycie takich pytań znacząco podnosi trafność rozmowy kwalifikacyjnej. Dla uzupełnienia swojej wiedzy przeczytaj artykuł jak zawadać pytania oraz o czym należy pamiętać podczas wywiadu. 

Autor: Anna Daria Nowicka – socjolog

Na czym polega wywiad behawioralny

Wywiad behawioralny opiera się na założeniu, że nasze zachowanie w przeszłości pozwala z dużą dokładnością przewidzieć, jak postąpimy w podobnej sytuacji w przyszłości. Innymi słowy wywiad behawioralny służy takiemu poprowadzeniu rozmowy, aby dzięki pytaniu o te sytuacje, które już się kandydatowi zdarzyły, wywnioskować, czy posiada on miękkie i twarde kompetencje potrzebne na danym stanowisku w konkretnej firmie.

Chcę wyraźnie podkreślić, że nie znaczy to, iż można w 100% być pewnym, że kandydat powtórzy wcześniejsze działanie, gdyż dwie sytuacje – choćby podobne – nie są nigdy identyczne pod każdym względem, a ponadto każdy z nas podlega nieustannej przemianie zgodnie z sentencją panta rhei (wszystko płynie – słowa przypisywane Heraklitowi z Efezu). Dziś jesteśmy innymi ludźmi niż byliśmy wczoraj. Zdobyliśmy nowe doświadczenia, wiedzę, kwalifikacje, doznaliśmy nowych przeżyć, poznaliśmy kolejnych ludzi, choćby minimalnie zmieniliśmy nasze poglądy, opinie czy sposób patrzenia na świat.

Jednak faktycznie zwykle występuje duża zbieżność pomiędzy naszymi dotychczasowymi zachowaniami, a przyszłymi. Przykładowo: jeśli ktoś do tej pory dobrze sobie radził z koordynowaniem projektów czy zarządzaniem ludźmi, jest bardzo prawdopodobne, że w nowej pracy również te zadania będą mu dobrze wychodzić, zaś jeśli ktoś z sukcesem opracował kilka strategii marketingowych, to jest w stanie stworzyć kolejne. Do wykonania każdego z tych zadań pracownik potrzebował określonych miękkich i twardych kompetencji, umiejętności, doświadczenia.

Oczywiście o posiadaniu danych kompetencji możemy wnioskować nie tylko z odpowiedzi na pytania w wywiadzie behawioralnym, ale również z innych narzędzi, które mogą wchodzić w skład Assessment Center (lub być stosowane pojedynczo) np. z próbek pracy, zadań indywidualnych lub zespołowych, testów wiedzy, predyspozycji czy kwestionariuszy osobowości.

Dlaczego wywiad behawioralny jest skuteczny

Pierwszą przyczyną wysokiej skuteczności wywiadu behawioralnego jest to, że pozwala analizować sytuacje, które już miały miejsce – nie zaś deklaracje kandydata (np. „Czy dobrze Pan sobie radzi w sytuacjach stresowych?” – „Tak – dobrze sobie radzę”) ani odpowiedzi na pytania o sytuacje hipotetyczne (np. „Co by Pani zrobiła, gdyby musiała zwolnić dobrego pracownika?”).

Drugim powodem jest to, że odpowiadając na pytania o sytuacje z przeszłości, kandydatowi jest znacznie trudniej kłamać – zwłaszcza, gdy rekruter będzie drążyć dany temat. Niewiele osób posiada umiejętność błyskawicznego wymyślania wielowątkowych historii. Ponadto, jeśli rekruter ma wątpliwości co do prawdziwości opisanych przez kandydata sytuacji, może powtórnie zapytać tą sytuację pod koniec rozmowy, aby sprawdzić, czy kandydat powie to samo. Dlatego tak ważne jest, aby rekruter sporządzał dokładne notatki podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Dla uzupełnienia swojej wiedzy przeczytaj artykuł jak zawadać pytania oraz o czym należy pamiętać podczas wywiadu.
 

Anna Daria Nowicka – socjolog
Agencja rekrutacyjna NES Healthcare
www.neshealthcare.pl

NES Healthcare jest firmą z ponad 25-letnim doświadczeniem w rekrutacji medycznej na rynku brytyjskim i ponad 5-letnim doświadczeniem w Polsce. Od wielu lat pomaga w budowaniu kariery zawodowej zarówno młodym lekarzom, jaki i specjalistom. Współpracuje z placówkami medycznymi na terenie całego kraju oferując usługi z zakresu rekrutacji personelu medycznego oraz szkolenia dla lekarzy z kompetencji miękkich.
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Ciekawe zawody: tester gier...

11-08-2012

Infobroker – poszukiwacz informacji Infobroker czy też broker informacji to osoba zajmująca się wyszukiwaniem i udostępn

Przerwy na karmienie piersią

18-06-2012

Jak często, ile i jak długo przewidzianego czasu pracy przyznaje Kodeks pracy dla pracownicy karmiącej piersią urodzone dzie

Czy okresy zatrudnienia za...

27-03-2012

Czy okresy zatrudnienia za granicą są zaliczane do okresów pracy w Polsce, od których zależą uprawnienia pracownicze? Stos


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę