Jakich pytań może spodziewać się menedżer podczas rozmowy rekrut

Wróć do spisu artykułów

Przy rekrutacji na stanowiska menedżerskie często stosuje się wywiad behawioralny, czyli oparty na analizie kompetencji. Osoba aplikująca na takie stanowisko posiada już wieloletnie doświadczenie, można więc pytać ją o konkretne sytuacje z przeszłości, w których mogła wykazać się danymi umiejętnościami.

 

Pytania o dokonania  

Menedżer musi się liczyć z tym, że zostaną mu zadane bardzo konkretne pytania dotyczące zrealizowanych przez niego projektów (np. „Proszę opowiedzieć, w jaki sposób przygotował/a Pan/i roczną strategię marketingową/ budżet/ założenia sprzedaży?”, „Jakie rozwiązania Pan/i wprowadził/a?”). Odpowiadając na takie pytania menedżer musi mówić o liczbach i faktach. Dobrze więc, jeśli wcześniej przeanalizuje w domu swoje najważniejsze projekty, aby mógł w jasny i przekonujący sposób przedstawić je podczas interview.

Będą padać również pytania o największe osiągnięcia zawodowe – ale i o porażki. Kandydat może być również proszony o wyjaśnienie powodów kolejnych zmian w pracy. Tu trzeba się wykazać dyplomacją i o niektórych sprawach nie mówić nawet, jeśli racja była po stronie tego menedżera (np. prezes źle zarządzał firmą, był niekompetentny, arogancki).

Menedżer podczas interview musi umieć przekonać rekrutera, że warto zatrudnić właśnie jego. Temu właśnie służą pytania typu: „Co firma zyska zatrudniając Pana/Panią?”, „Jakie działania zamierza Pan/i podjąć w tej firmie?”, „Jakie umiejętności będą Pana/i największym atutem na tym stanowisku?”.

Menedżer będzie też proszony o przedstawienie, jakie ma oczekiwania wobec tej firmy, co spowodowało, że właśnie tu szuka pracy, co go motywuje, jak wyobraża sobie dalszą ścieżkę zawodową i czy wiąże ją z tą właśnie firmą. Może się zdarzyć, że menedżer będzie pytany o to, jakie kompetencje chciałby rozwinąć. Dobrze, gdy wymieni kompetencje, których rozwinięcie faktycznie przyda mu się w tej właśnie pracy.

Ważne jest również, jak inni postrzegają tego menedżera. Może być więc on zapytany wprost, jak jego zdaniem opisaliby go podwładni, inni menedżerowie, partnerzy biznesowi czy członkowie zarządu, którym podlegał. Zwykle są sprawdzane również referencje kandydata. Kłamstwo szybko więc wyjdzie na jaw.

Menedżer może być również pytany o trudne sytuacje związane z zarządzaniem ludźmi (np. udzielanie feedback’u, przeprowadzanie zwolnień w podległym zespole, utrzymywanie motywacji podwładnych, rozwiązywanie konfliktów czy dawanie sobie rady z „trudnym podwładnym”). Na każde z tych pytań kandydat będzie musiał przygotować odpowiedź bazującą na konkretnych sytuacjach z przeszłości, a nie hipotetycznych scenariuszach.

 

Zobacz ranking pytań kwalifikacyjnych lub Na jakie elementy systemu motywacyjnego powinien zwrócić uwagę pracownik?

Zobacz pierwszą część pytań przygotowanych dla menedżerów.

 

Anna Daria Nowicka - socjolog
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Pytanie Kwalifikacyjne: Co...

10-08-2012

Jak prawidłowo odpowiadać na pytania rekrutacyjne, dotyczące największej słabości kandydata, zadane podczas spotkania kwal

Dokumenty aplikacyjne do...

23-04-2012

Aplikując do banku, będziesz potrzebować profesjonalnie przygotowanego CV oraz Listu motywacyjnego. Aby zwiększyć swoje sza

Systemy motywacyjne -...

29-12-2010

Na jakie elementy systemu motywacyjnego powinien zwrócić uwagę pracownik? W niemal każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym, opróc


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę