Proszę podać przykład sytuacji, w której nie był/a Pan/Pani dumn

Wróć do spisu artykułów

Z nami dowiesz się jakich odpowiedzi udzielać na trudne pytania kwalifikacyjne. Specjalinie dla Ciebie opracowaliśmy szereg ciężkich pytań, które lubią zadawać osoby rekrutujące. Nie daj się zaskoczyć na rozmowie rekrutacyjnej i przeczytaj nasze rady.

 

To kolejne pytanie, w którym rekruter prosi nas o powiedzenie o czymś, co na pierwszy rzut oka nie stawia nas w dobrym świetle. Należy pamiętać, że rekruter wcale nie oczekuje kajania się i ostrej samokrytyki. Chce zobaczyć, jak kandydat reaguje na takie pytania: np. czy z agresją, z „przepraszaniem za to, że się żyje”, czy z przesadnym samouwielbieniem („ja nie mam żadnych wad ani porażek”).

Niepowodzenia zdarzają się każdemu. Czasem wynikają z naszej winy (np. złej analizy, niedopilnowania), a czasem z czegoś, na co nie mamy żadnego wpływu (np. kryzysu gospodarczego, złej pogody podczas eventu na świeżym powietrzu).

Rekruter ocenia, czy kandydat potrafił wyciągnąć z tego zdarzenia konstruktywne wnioski (np. przygotował następnym razem również duży namiot na wypadek deszczu podczas festynu). Odpowiedź na to pytanie może być także miernikiem naszej chęci ciągłego rozwoju (gdy niepowodzenia motywują nas do cięższej pracy lub zrobienia czegoś w inny sposób) i niespoczywania na laurach.

Ponadto możemy zobaczyć, jak kandydat postrzega samego siebie. W sposób realistyczno – optymistyczny (czyli „mam dużo zalet, pewne wady, ale akceptuję siebie), czy też jest wiecznie niezadowolony z osiągnięć, przesadnie krytyczny i zbyt ambitny. Ambicja może być motywująca, ale tylko do pewnego stopnia. Gdy ktoś jest ciągle niespełniony, może być destrukcyjny i mało efektywny.

 

 

Anna Daria Nowicka – socjolog, konsultant HR
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Ernst I Young zatrudni 200...

22-03-2011

Ernst & Young, jedna z największych na świecie firm świadczących profesjonalne usługi doradcze, prowadzi wiosenną rekrutac

Motywowanie personelu - jak...

28-12-2010

Motywowanie pracownika za pomocą systemu motywowania ma za zadanie skłonienie pracownika do wykonywania danej pracy z większy

Umowa zlecenie i umowa o...

24-03-2012

Czy pracownik zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej musi odbyć badania lekarskie i szkolenie bhp? Zgodnie z art. 304


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę