Agencje doradztwa personalnego – przewodnik część III

Wróć do spisu artykułów

W części III naszego przewodnika po agencjach doradztwa personalnego, skupimy się na zaprezentowaniu Wam procesu przebiegu rekrutacji w takich firmach.

Konsultant agencji, który przez wielu bywa nazywany rekruterem, podejmuje z ramienia agencji projekt rekrutacyjny. W ramach swojej pracy przegląda i analizuje on nadesłane aplikacje, kontaktuje się z wybranymi kandydatami i umawia się na spotkania kwalifikacyjne. Na tym etapie rekrutacji jako kandydaci nie mamy w zasadzie żadnej szansy na odkrycie, jaka firma rekrutuje. Taka informacja jest przekazywana wyłącznie tym kandydatom, którzy zostali wybrani spośród osób rekomendowanych przez agencję doradztwa personalnego, a jest to końcowy etap rekrutacji, podczas którego rekruter umawia kandydata na bezpośrednie rozmowy z ewentualnym, przyszłym pracodawcą. Niezmiernie rzadko nazwa firmy, na zlecenie której pracuje agencja, pojawia się w publikowanych ogłoszeniach rekrutacyjnych agencji. W ofercie pracy zamieszczane są oględne informacje o profilu firmy docelowej – branży, w której funkcjonuje, kapitału, czy też lokalizacji.

Pierwszy kontakt kandydata z agencją doradztwa personalnego ma miejsce podczas spotkania, na które zaprasza konsultant agencji. Ma ono na celu poznanie ścieżki zawodowej kandydata, oczekiwań, jakie ma w stosunku do potencjalnego pracodawcy i pracy, a także opisanie stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Jako osoba starająca się o pracę powinieneś na takie spotkanie przygotować odpowiedzi na standardowo zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę, pytania. Mogą one dotyczyć motywacji do zmiany pracy, przyczyn zakończenia współpracy z poprzednim pracodawcą, preferencji co do przyszłej pracy zawodowej, czy też szczegółowego opisu wykonywanych obowiązków. W przypadku, gdy dana oferta pracy wymaga znajomości języków obcych, podczas rozmowy konsultant może sprawdzić poziom konkretnego języka – w postaci luźnej rozmowy lub krótkiego testu.

Warto podkreślić, że agencje doradztwa personalnego dokonując rekrutacji, opierają się na wiedzy i umiejętnościach doświadczonych i sprawdzonych konsultantów. Z tego też powodu idąc na rozmowę kwalifikacyjną do agencji, można spodziewać się profesjonalnie prowadzonego spotkania. Pytania na rozmowie są bardzo precyzyjnie dobrane, a oprócz testów ze znajomości języków obcych, rekruterzy niekiedy przeprowadzają także testy psychologiczne, przygotowane albo przez przyszłego pracodawcę, albo przez agencję.

Jako osoba aspirująca na dane stanowisko pracy, podczas spotkania z rekruterem prawdopodobnie będziesz musiał określić poziom swoich oczekiwań finansowych. Należy zakładać, że rekruter nie poda nam widełek płacowych, jeśli nie zostały one ujawnione w ogłoszeniu, bowiem występuje on w imieniu pracodawcy i w przyszłości będzie musiał przeprowadzić negocjacje finansowe z kandydatem.

Jednym ze sposobów sprawdzenia kwalifikacji i umiejętności kandydatów do pracy, jakie stosowane są przez agencję doradztwa personalnego, jest assesment center. Jest to metoda wspierająca rekrutację, która polega na postawieniu grupie kandydatów zadania, a następnie obserwacji ich zachowań. Stosowane są tu gry u testy psychologiczne. Assesment Center jest narzędziem wspomagającym proces weryfikacji pracownika.

Nawet jeśli podczas rekrutacji nasza kandydatura zostanie odrzucona, to i tak zostaniemy wpisani do bazy. Nasze umiejętności zostały już sprawdzone i potwierdzone, dlatego od tego momentu mamy większą szansę na otrzymanie od agencji dobrze dopasowanych do siebie ofert pracy. Agencja doradztwa personalnego przeprowadzając proces rekrutacji zawsze wysyła feedback (odpowiedź zwrotną), która dotyczy zarówno informacji pozytywnej, jak i negatywnej. Aspirujący na dane stanowisko pracy są więc dobrze powiadomieni o wynikach procesu rekrutacji. Feedbeck pozwala na określenie swoich braków i błędów, jakie popełniamy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pełni on również funkcję motywacyjną, jeśli postaramy się o naprawienie błędów i zlikwidowanie braków.
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


CV: jakie słowa otwierają...

07-05-2012

Artykuł poświęcony jest zastosowaniu języka w CV. Jak dobrać odpowiednie słownictwo w naszym CV tak, aby otworzyć drzwi d

Praca w Straży Pożarnej

18-12-2011

Od marzeń do służby czyli jak zostać strażakiem. Prezentujemy poradnik za pomocą, którego dowiesz się jak dostać pracę

Odpowiedzialność materialna...

26-02-2012

Pracownik może się uwolnić od odpowiedzialności materialnej za szkodę powstałą w powierzonym mu mieniu, jeśli wykaże,


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę