Jak napisać dobre CV – standardy i porady

Wróć do spisu artykułów

Dobre CV to Twoja wizytówka, zadbaj by napisać je dobrze i udowodnić, że jesteś stworzony na stanowisko na które aplikujesz. Przeczytaj nasze porady w tym materiale oraz również w innych znajdujących się w Centrum Kariery.

Poszukiwania pracy często są długotrwałe i wyczerpujące. Kiedy wymarzone stanowisko jest w zasięgu ręki, wszystko zależy od CV które pozwoli Ci na spotkanie z pracodawcą. Właśnie na podstawie, stosunkowo krótkiego, curriculum vitae człowiek, który poszukuje pracownika zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Z tego też względu musisz włożyć wiele pracy w stworzenie odpowiedniego dokumentu, który przedstawi potencjalnemu szefowi, wszystkie istotne informacje o Tobie.
Przede wszystkim, zapomnij o długim rozpisywaniu się. CV stworzone zostało ,aby wszystko było w pigułce. Pracodawca ma dosłownie kilka sekund na zapoznanie się z każdym podesłanym dokumentem, to od Ciebie zależy czy Twój życiorys przyciągnie jego uwagę na dłużej. Aby mogło się tak stać musisz pamiętać o wielu ważnych zasadach. 
Pierwsze na co bez wątpienia zwracamy uwagę to zdjęcie. Jeśli już zamieszczasz je w CV, co z całą pewnością jest wskazane, wybranie fotografii legitymacyjnej. Ogromnym, a zarazem dyskwalifikującym błędem, jest umieszczenie w swoim, poważnym przecież, dokumencie zdjęcia z wakacji, imprezy czy wycinku z fotografii ze znajomymi. Kobiety powinny wybrać zdjęcie, które przedstawia je bez odważnego i zbyt mocnego makijażu oraz bez wyeksponowanej biżuterii.  
Idąc dalej, musisz zapanować nad Twoją wizytówką – formą CV. Na początku oczywiście znajdą się Twoje dane osobowe. W tym miejscu musi znaleźć się przede wszystkim imię i nazwisko, aktualny numer telefonu i adres mailowy. Jest to zasadniczy element każdego CV, jasnym jest fakt, że pracodawca nawet jeśli będzie chciał, nie znajdzie Cię pod źle podanym numerem.
Wdalszej części życiorysu powinieneś podać najważniejsze informacje o sobie. A zatem, będzie to Twoje wykształcenie, doświadczenie, szczególne umiejętności, mogące przydać Ci się na stanowisku, na które kandydujesz, a także zainteresowania. Kiedy piszesz o ukończonych szkołach, zacznij od tej, którą zakończyłeś jako ostatnią, analogicznie zrób z doświadczeniem. Co najważniejsze, pomiń informacje o gimnazjum czy szkole podstawowej, pracodawca naprawdę nie będzie się zagłębiał w sprawy tak zadawnione. W to miejsce wstaw raczej ukończony uniwersytet czy liceum albo technikum, z których wyniosłeś wyróżnienia. Pamiętaj pisać wyłącznie o tych informacjach, które mają znaczenie dla firmy, z którą być może będziesz miał okazję współpracować. Podczas gdy Twój sukces zależy od kilku sekund, w których pracodawca trzyma Twoje CV w rękach, wykorzystaj je dobrze. Dlatego też zamieść w nim dane o ukończonych kursach lub umiejętnościach specjalnych. Nie zapomnij o praktycznych zdolnościach, takich jak obsługa komputera czy posiadanie prawa jazdy. Dobrze będzie jeśli zaznaczysz również praktyczne szczegóły, np. jakimi programami posługujesz się bezproblemowo.
Istotną sprawą jest także znajomość języków obcych. Wyraźnie określ w jakim stopniu je znasz, nie zawyżaj swoich umiejętności, prawda bowiem szybko wyjdzie na jaw, kiedy okaże się, że zamiast komunikatywnej znajomości języka angielskiego potrafisz wyłącznie ułożyć kilka zdań. Pamiętaj żeby wspomnieć o wszystkich zdobytych dyplomach i certyfikatach, które mogą mieć znaczenie przy kandydaturze na dane stanowisko.
Najważniejszą zatem zasadą w tworzeniu CV jest selekcjonowanie informacji. Zrezygnuj z podawania wiadomości, które nie mają żadnego znaczenia w przypadku stanowiska o jakie się starasz. Zadbaj o to by wszystko było na swoim miejscu. Uporządkowane CV to klucz do sukcesu, ogranicz się zatem do tego co najważniejsze. Poza tym zapamiętaj, że składając swoją aplikację na kilka stanowisk, musisz dostarczać różne CV. W każdym życiorysie powinieneś uwzględnić inne umiejętności, jasnym jest, że praca w każdej firmie różni się od siebie i inne muszą być dokumenty jakie składasz. Podkreśl więc to, czego pracodawca naprawdę szuka w kandydatach. Praca w międzynarodowej firmie będzie wymagała od Ciebie innych zdolności, niż ta w małej firmie krajowej. Bądź tego świadom i nie stosuj tego samego życiorysu w odniesieniu do wszystkich stanowisk, o jakie się starasz.
Udostępnij:
Inne artykuły z bloga:


Czy uważa Pan/Pani, że ma...

10-02-2011

Dobre odpowiedzi na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Choć podczas rozmów kwalifikacyjnych zwykle padają podobn

Proszę opowiedzieć o...

26-02-2011

Dobre odpowiedzi na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Choć podczas rozmów kwalifikacyjnych zwykle padają podobn

Przykładowy wzór listu...

20-06-2012

Przykładowy wzór listu motywacyjnego do banku. Chcesz napisać list motywacyjny do banku? Z nami to nic prostszego, poniżej p


ZOBACZ CAŁY BLOG


Miejsce na Twoją reklamę - napisz: biuro@grupaedom.pl

Strzałka w górę